Gotowanie z dzieckiem to przyjemność! Zabawa, nauka i odkrywanie świata. Wspólnie spędzony czas, motywacja do poszukiwań, inne spojrzenie. Cudowne bałaganienie i wspólne sprzątanie. Czas tylko dla nas. Terapia, relaks i niepowtarzalność. I oczywiście - SMAK!
Dodatki na bloga

Dramatis personae:

Aneladgam - ja

Qrczak - mąż

Smyk - synek (maj 2008)

Smykałka - córeczka (maj 2010)

Blog > Komentarze do wpisu
Dzwonki z marcepanem

Bicie dzwonów wiąże się ze szczególnymi wydarzeniami i wyjątkowymi sytuacjami (chociaż nie zawsze radosnymi). Motyw dzwonków pojawia się na ozdobach bożonarodzeniowych, kartkach wielkanocnych, dekoracjach ślubnych. Dzwony biją podczas radosnych procesji, ale i podczas ostatniego pożegnania. U nas zaś rozdzwoniły się na powitanie Nowego Roku:
Przepis, podobnie jak poprzedni, od Moni:

"Orzechowe z marcepanem:
150 g masła, 100 g cukru pudru, 1 jajko, 250 g mąki, 4 łyżki zmielonych orzechów, marcepan ok 60-100g, jako polewa czekolada biała lub ciemna. Wszystkie składniki wymieszać, wałkować na grubość ok. 0,5 cm (ja na oko wałkuję), foremką wykrawać np gwiazdki, kwiatki co mamy. Na jedną np. gwiazdkę nakładać trochę marcepanu, taki kawałek "na oko", przykryć ją drugą, delikatnie skleić boki.
Piec 10-15 min 180-190 stopni. Polewę zrobić jak już ciastka będą zimne, najlepiej na drugi dzień. Posypać kolorową posypką, orzechami krojonymi itp .".

Muszę dodać, że sklejanie ciastek ułatwiłam sobie i dzieciom smarując brzegi ciepłą wodą, jak przy pierogach.

Tym razem dzieci wzięłam do dużego pokoju, żeby wygodnie rozłożyć stolnicę. Składniki podzielone na na dwie takie same porcje:


 

Dwa stanowiska ustawione wzajemnie wobec siebie pod kątem prostym: 

Wycinanie ciasteczek:

czwartek, 03 stycznia 2013, aneladgam

Polecane wpisy

  • Gofry

    Mroźne niedzielne popołudnie, a u nas w kuchni ciepło i pachnąco. Smyk przyszykował ciasto na gofry (przepis z Kwestii Smaku polecam! ), mama usmażyła, a wszysc

  • Zaległe ciastka malinowe

    Wszystkim stęsknionym i przypominającym się dziękuję za pamięć! Jesteśmy, żyjemy, ale wspólnych chwil coraz mniej, coraz mniej... Z radością jednak stwierdzam,

  • Czekoladowe ciasto z pomidorami

    W najbliższą niedzielę odbędzie się we wrocławskim ZOO gra miejska, na którą zgłosiłam całą naszą rodzinę jako drużynę "Smykowego Smaku". To mnie zmobilizowało,

Komentarze
elau66wr
2013/01/03 17:23:44
Uwielbiam się im przyglądać przy pracach kuchennych..moje aniołeczki
-
aneladgam
2013/01/06 21:01:23
Bo to moje pracowite dzieciaczki ;)